آبشاری بسیار زیبا در نزدیکی خرم آباد، آبشار گریت

برای سفر کردن، دوست دارید به کجا سفر کنید؟ دوست دارید آن محلی که برای گردش انتخاب میکنید چه ویژگی هایی داشته باشد؟ سر سبز باشد یا تمایل داریدحتما گذر آب را ببینید؟ در نزدیکی شهر خرم آباد، در لرستان، ابشاری زیبا، وجود دارد که در ادامه با آن آشناتر می شویم.

اگر جاری بودن آب و فرو ریختن ابشار برایتان اهمیت ویزه ای داشته باشد  ، میبایست به شهر آبشار ها یعنی استان لرستان بروید که آبشار های بسیاری را در خود جا داده است . این استان به سبب داشتن بیش از 50 ابشار ، به سرزمین آبشارها شهرت یافته است .

استان لرستان به عنوان بام طبیعت ایران دارای چشمه هاو سراب های متعدد و زیبا است، که شرایط مناسبی را جهت جذب جمعیت توریستی داخلی و خارجی فراهم می کند. به دلیل قرار گیری ابشارهای فراوان در این استان ، منطقه ای بسیار سرسبز و خوش اب و هوا پدید آمده است که این زیبایی های خاص و طبیعت دلنواز ، همواره مورد توجه گردشگران قرار میگیرد .

آبشارهای آب سفید ، آبشار بیشه و بسیاری از ابشارهای دیگر ای استان را در مطالب قبلی معرفی کرده ایم . امروز به سراغ ابشار گریت خواهیم رفت که به نظر میرسد از نظرها کمی دور مانده است.

آبشار گریت

این ابشار در روستاى گریت در فاصله 50 کیلومترى شهرستان خرم آباد و در ۳۰ کیلومتری ایستگاه راه‌آهن سپید دشت در دره‌ای خوش آب و هوا و پوشیده از درختان انبوه بلوط قرار دارد . این آبشار درواقع یک آبشار سه گاه است که ارتفاع آبشار گریت به طور متوسط 15 متر تعریف شده است ، همچنین فاصله این آبشار تا بخش پاپى روستای گریت حدود یک ساعت پیاده روى است. گریت که از زیبا ترین آبشار های استان لرستان است ، از جاذبه های گردشگری این استان محسوب میشود . در کنار این آبشار که عرض تاج آن به 17 متر میرسد ، جاده ای ماشین رو وجود دارد . این آبشار در گویش محلى به « تاف هفت چشمه » معروف است، پوشش جنگلى اطراف آبشار را درختان بلوط ، زالزالک و مو وجود پوشانده است. منطقه گریت دارای زمستان های برفی و سرد و بهار و تابستان خنک، معتدل و بسیار سرسبز و چشم‌نواز است، مالکیت اراضی منطقه در اختیار منابع طبیعی و بخشی نیز در اختیار روستاییان ساکن منطقه‌است. همچنین این آبشارهای زیبا در مسیر عبور رودخانه ترس گریت به طرف رودخانه سزار بر اثر عبور از ناهمواری های منطقه و مسیر عبور رودخانه ترس بوجود آمده‌است.


اگر در فصل های بهار و همچنین در ابتدای فصل تابستان به این منطقه و آبشار زیبا بروید ، در اطراف آن و ارتفاعات ، گل‌های فراوان و زیبا به همراه پوشش گیاهی و جنگل انبوه درختان بلوط را خواهید دید که چشم انداز فوق العاده ای به منظره ی بی نظیر آن میبخشد .
با این وجود که این منطقه گردشگری دارای جاده ای متصل به این منطقه است و بعد از آن تعداد زیادی آبادی و روستا وجود دارد، به علت نامناسب بودن جاده این منطقه مشکلات زیادی برای گردشگران و  روستا بوجود می آید و همین موضوع سبب میشود که گردشگران کمتر میل به بازدید از این منطقه ی زیبا را داشته باشند . این جاده در حدود 20 سال است که تعمیر نشده است و متاسفانه از آن به خوبی نگه داری نمیشود و روز به روز از کیفیت ان کاسته میشود و گفته میشود که از جاده های خاکی سیار بدتر است . به گفته ی برخی ها ، اگر این جاده در دست تعمیر قرار گیرد با وجود پتانسیل بالایی که برای جذب گردشگر دارد ، میتواند بر رونق گردشگری منطقه بیفزاید .

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *