معرفی پل شکسته شاپوری

اگر قصد مسافرت دارید حتما یک سری هم به استان زیبای لرستان بزنید.در این استان مناطق تاریخی زیبایی وجود دارد از جمله:پل شکسته که به پل شاپوری معروف است و در شهر خرم اباد قرار داد.این پل در ضلع جنوبی قلعه فلک الافلاک و در جنوب شهر خرم آباد در استان لرستان قرار دارد و پل شاپوری عامل مرتبط بودن غرب استان لرستان طرهان با شرق و از آن جا به خوزستان و تیسفون پایتخت ساسانیان بوده است.

مصالح به کار رفته در پل شکسته سنگ، ملات گچ و ساروج است. این مصالح از سنگ های قلوه ای رودخانه ها و لاشه سنگ در چشمه طاق ها شامل شده و از سنگ های پاکتراش در قسمت پایه ها استفاده گردیده شده است.  پل شکسته دارای کفی سنگ فرش بوده و نوع آن سنگ بلوک قرمز می باشد. این سنگ در اثر فرسایش آب از شکل کادر بودن خارج شده است.

پل شکسته یا شاپوری خرم آباد تقریبا 230 متر طول و بیشتر از 19 چشمه طاق داشته که اکنون فقط 5 چشمه طاق آن باقی مانده است. چشمه طاق های پل شکسته به صورت جناقی قرار گرفته و سبک و معماری پل و موج شکن های آن به شکل لوزی شش ضلعی از سنگ ساخته شده است.

پل شکسته یا شاپوری با شماره 2,1051 به ثبت آثار ملی ایران در آمده است.

پس اگر قصد سفر به نواحی غربی ایران را داشتید و تصمیم گرفتید به استان لرستان سر بزنید ما  شهر خرم آباد و بازدید از پل شکسته این شهر را به عنوان یک گردش میان راهی به شما عزیزان پیشنهاد می دهیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *