مقبره امامزاده زیدبن علی واقع در خزم آباد

تا به حال نام امامزاده زیدبن على (ع) را شنیده اید.مقبره ی این امامزاده ی عزیز، در شهر خرم آباد است. بیایید با هم سری به این امامزاده بزنیم و روح خود را جلا دهیم.

مقبره‌ زیدبن على (ع) در محله‌اى به همین نام، در غرب مسجد جامع خرم‌آباد و در مرکز بازار روز این شهر واقع شده است اگر چه نام خرم‌آباد برای اولین بار در سال ۷۳۱ قمری در كتب مورخین ثبت شده است، اما این امام‌ زاده (زید بن علی ابن حسین) كه در قرن دوم یا سوم هجری قمری چشم از جهان فرو بسته، با محوریت مذهبی‌اش نزد مردم این خطه، بانی هسته‌ اولیه شهر خرم‌آباد ۵ قرن پس از مرگش به شمار می‌ رود

مقبره‌اش برای اولین بار در سال ۴۰۴ قمری به فرمان بدر بن حسنویه برزیكانی(متوفی ۴۰۵ قمری) حكمران آن زمان حدود لرستان فعلی مرمت شده و پس از آن نیز به موجب سنگ‌نوشته‌ها یك بار در سال ۹۵۰ قمری و دو بار در سال‌های ۱۱۱۷ و ۱۳۰۷ قمری این عمل تكرار شده است.

به حرمت او، سكنه‌ی خرم‌آباد از دیرباز عزیزانشان را در جوارش به خاك می‌سپردند. گورستان زید بن علی تا سال ۱۳۵۲ پابرجا بود كه در این سال به دستور مرحوم علی‌محمد ساكی(۱۳۷۳-۱۳۱۴) شهردار وقت خرم‌آباد، دفن اموات در محدوده امام‌زاده ممنوع گردید.

حریم مقبره شش هزار مترمربع وسعت دارد که در گذشته گورستان بوده است. در میان این زمین ، مقبره‌اى وجود دارد که آیات و کلمات مقدس را با خط نسخ و به طور برجسته بر آن نقش کرده‌اند .

روى لبهٔ‌ شرقى مقبره ، نام استادکار نجار و تاریخ احداث آن آمده است . بناى کنونى مقبره به سال ۱۳۰۷ هجرى قمرى مربوط مى‌شود . براساس سنگ نبشتهٔ بنا که به خط کوفى است ، این مقبره در سال ۴۰۴ هجرى قمرى به فرمان بدر بن حسنویه ساخته شده و به زید بن علی بن حسین بن علی بن طالب (ع) تعلق دارد .

بناى مقبره ، هشت ضلعى است که چهار ضلع اصلى دارد و هر یک از این اضلاع نیز به ضلع‌هاى کوچک‌ترى تقسیم شده‌اند . تمام بنای امام زاده زید بن علی خرم آباد از آجر ساخته شده است . صندوقى چوبى و قهوه‌اى رنگ با نقوش زیباى کنده‌کارى شده ، روى قبر جاى گرفته است . در هر دو گلدستهٔ مقبره نیز پله‌هایى براى رفتن به پشت‌بام کار گذاشته شده‌اند .

مقبره دارای دو گلدسته مدور آجری در دو طرف می باشد که با کاشیهای زیبائی که کلماتی مقدس بر آن نوشته شده مزین گردیده است . درب اصلی حرم از چوبی مخصوص و به شکل زیبائی ساخته شده و آیات و کلمات مقدس با خط نسخ و به طور برجسته بر آن نقش گردیده است.

در حال حاضر به دلیل قرارگیری این امام زاده در مرکز بازار شهر خرم آباد حریم این بقعه به وسیله مغازه هایی احاطه شده است که برای توسعه گردشگری مذهبی در خرم آباد نیاز به آزاد سازی حریم این بنا است.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *